Akcja – renowacja # 1

Rozpoczynamy pilotażowy projekt Akcja – renowacja. To kampania, dzięki której chociaż część zepsutych, starych bądź po prostu zapomnianych narzędzi i przedmiotów użytkowych zostanie uratowana, naprawiona lub przynajmniej skatalogowana.


Ciągły postęp cywilizacyjny powoduje, że przestarzałe – szczególnie ręczne – narzędzia, uważane są za prymitywne, bezwartościowe i niepotrzebne przez co zwykle trafiają na śmietniki, skupy złomu albo zwyczajnie niszczeją lub są niszczone. Natomiast stanowią one materialne świadectwo jakiegoś etapu rozwoju technologicznego oraz niejednokrotnie są wyróżniającym elementem tożsamości pewnych grup zawodowych, np.: kowadło – kowal, tracz – piła traczna, oracz – pług. Obecnie „człowiek współczesny” często nie potrafi nawet nazwać narzędzia, które było dość powszechne jeszcze 50 lat temu, nie mówiąc o rozumieniu przeznaczenia oraz sposobu użycia – dajmy dla przykładu szrankownik, czyli mówiąc prościej „rozwodnik do ustawiania rzazu” albo „kolanobijka” – przyrząd służący pszczelarzowi do „separacji” miodu z plastra. Dawne narzędzia towarzyszące życiu naszych przodków są nierozerwalnie powiązane z naszym materialnym dziedzictwem oraz naszą tożsamością kulturową, przez co należy ocalić je od zapomnienia. Nowoczesne narzędzia bardzo szybko wypierają z użycia te stare, natomiast każdy „stary grat” może stać się wręcz naukowym a już z pewnością etnograficznym eksponatem, jednocześnie nabierając zupełnie innej wartości.

W dniach 15 i 22 stycznia 2022 r. w siedzibie Fundacji, w Smólniku, odbędą się warsztaty rzemieślnicze, konserwatorskie i plastyczne, na których odnawiać będziemy stare przedmioty, poznamy historie rzemieślników, sami zrobimy znak cechowy.

Efektem naszych działań będzie wirtualna galeria „Akcja – renowacja” z katalogiem odnowionych narzędzi przedmiotów oraz wydrukowany katalog warsztatowy.

Projekt został dofinansowany w ramach konkursu: “30 grantów na 30 lat bp w Polsce – w trosce o przyszłość i zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w obszarze: woda, energia, recycling”.