„Akcja – Renowacja” – relacja z warsztatów.

Smólnik, 15, 22 stycznia 2022 r.

Za nami pierwsza edycja „Akcji – Renowacji”.

W dwa kolejne weekendy spotykaliśmy się w Smólniku, aby wspólnie przepracować temat odnawiania starych sprzętów, narzędzi i przedmiotów użytkowych.

Ratowanie i naprawa, kontra wyrzucanie na śmietnik i kupowanie nowej rzeczy – tak w skrócie można opisać ideę, która przyświeca projektowi.

Dlaczego wyciągamy stare sprzęty ze skupów złomu, strychów, czy z zakamarków podwórek?

Po pierwsze: z powodów oszczędnościowych, ale nie chodzi tu tylko o wydawanie pieniędzy, mamy raczej na myśli oszczędzanie Ziemi. Dając starym i zniszczonym przedmiotom drugie życie oszczędzamy zasoby, z których korzystalibyśmy produkując duplikaty. Oszczędzamy energię i materiały, potrzebne do wytworzenia nowych sprzętów. Jeśli naprawa jest „kosztowniejsza” od kupna nowego – nie podejmujemy się jej.

Drugim powodem naszych działań jest próba zachowania ciągłości narzędzi, rzemiosł, tradycyjnych metod pracy. Ocalenie od zapomnienia pozwala patrzyć na naszą historię jako na ciąg, sensowny i oczywisty, działań, zdarzeń, procesów. Umożliwia on poczucie zakorzenienia w lokalnej tradycji, pozwala na kontakt z przeszłością.

Zachowanie, renowacja i użytkowanie, choćby sporadyczne w gospodarstwie, lub okazjonalne – podczas warsztatów, starych przedmiotów użytkowych i narzędzi daje nam okazję do doskonalenia własnych umiejętności manualnych i technicznych, co wydaje się bezcenne w dobie technologizacji i cyfryzacji.

Podczas warsztatów wyremontowaliśmy między innymi stare sanki oraz ul warszawski zwykły.

Nie zabrakło nam również czasu na działania artystyczne 🙂 Po zapadnięciu zmierzchu zebraliśmy się w domu, aby wspólnie poznać sekrety linorytu. Ta tradycyjna technika druku wypukłego jest wdzięcznym i stosunkowo łatwym sposobem wykonywania odbitek. Nabraliśmy chęci na kolejne warsztaty.

Spotkania „Akcja – Renowacja” odbywać się będą w Smólniku regularnie. Będzie to okazja do uratowania kolejnych cennych przedmiotów, dlatego poszperajcie na strychach, w piwnicach – być może znajdziecie coś wartego ocalenia?

Wydrukowaliśmy plansze informacyjne, promujące ideę recyklingu. Plansze trafią do zaprzyjaźnionych szkół 🙂 Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat jest podstawą istnienia świadomego społeczeństwa.

Projekt został dofinansowany w ramach konkursu: “30 grantów na 30 lat bp w Polsce – w trosce o przyszłość i zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w obszarze: woda, energia, recycling”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *